Přehled článků Zaostřeno knihy emoce spiritualita

Emočně zdravá spiritualita (recenze)

V předmluvě knihy Emočně zdravá spiritualita autor Peter Scazzero píše, že jejím cílem je pomoci lidem „... zažít vnitřní proměnu v oblasti duchovní a emoční. Proč? Protože hluboce proměnění lidé mají větší a trvalejší vliv na okolní svět. Proměnění lidé proměňují svět.“

Emočně zdravá spiritualita (obálka knihy)

Audio pouze pro předplatitele

0:00 / 0:00

Jednoduchým obalem kniha na první pohled spíše neupoutá. Zaujme však už na první čtení a je dost dobře možné, že mnoho čtenářů se k ní bude vracet opakovaně. (Jako já.) Na svých více než 250 stranách je kniha nabitá k prasknutí, ale naštěstí je přehledně rozdělena do osmi kapitol, nespočet podkapitol a tří dodatků. Orientace v ní je proto jednoduchá a čtenáři se s knihou bude pracovat velice dobře.

První kapitola začíná příběhem z autorovy rodiny, který čtenáři názorně poodhalí, co je spiritualita emočně nezdravá: „Byl jsem hrozně vyčerpaný, ale převážila obava, co by si pomyslel jejich pastor, můj přítel. Co by mu asi řekli, kdybych je prostě poslal domů? Co by mu asi řekli o mně? A tak jsem zalhal.“ Na následujících stránkách se autor podrobně zabývá deseti nejčastějšími příznaky emočně nezdravé spirituality, mezi něž patří například ignorování svého hněvu, smutku a strachu, maskování svých slabostí a selhání nebo posuzování duchovní cesty druhých lidí. V této chvíli zapomeňte na příjemné čtení.

Není však třeba propadat zoufalství, neboť následujících sedm kapitol vede čtenáře mnoha příběhy, biblickými verši, praktickými úkoly a modlitbami k emočně zdravé spiritualitě. Záběr je široký a už samotné názvy některých kapitol vybízejí k opatrnému optimismu: Objevit své autentické já; Zlomit moc minulosti; Pustit otěže z rukou; Přijmout svá omezení či Přibrzdit a nadechnout se věčnosti.

Název poslední kapitoly čtenáře možná vyleká: Udělat další krok a vytvořit si svou „řeholi“. Evangelikální pastor se v knize opakovaně inspiruje (nejen) katolickými autory. Není to ovšem už příliš? „Nedejte se prosím odradit slovem řehole,“ píše autor. „Vzniklo z řeckého slova pro ‚mřížoví‘. Mřížoví je nástroj, který vinné révě pomáhá, aby se neplazila při zemi, ale rostla vzhůru, a stala se tak plodnější a úrodnější. Stejně tak je řehole oporou i nám, je souhrnem nástrojů, jež nám pomáhají zůstávat v Kristu a nést hojnější duchovní ovoce.“ Je to dobré zakončení s mnoha praktickými příklady vytvoření si vlastní „řehole“, které mají čtenáře vést na jeho další cestě.

Formátem je kniha malá, není problém si ji přibalit do jakékoli tašky. Pokud ji však chcete číst v dopravním prostředku, nezapomeňte přidat také tužku, abyste si mohli dělat poznámky nebo podtrhávat věci, které se vás týkají. Spíše ji ale doporučuji číst někde v klidu a nejlépe s modlitební příručkou k ní s názvem „40 dní v Boží přítomnosti“, kterou nakladatelství Paulínky vydalo v roce 2024.


Peter Scazzero: Emočně zdravá spiritualita, Paulínky 2022, 264 stran, 295 Kč
Knihu je možné zakoupit v internetovém knihkupectví KMS.

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné