Přehled článků Kultura filmy

„Ježíšova revoluce“ aneb příběh „věřících hippies“ v amerických kinech

24. února byl v USA uveden film společnosti Lionsgate „Jesus Revolution“ (Ježíšova revoluce). Režírovali ho Jon Erwin a Brent McCorkle; vycházeli ze stejnojmenné knihy Grega Laurieho a Ellen Vaughnové z roku 2018 s podtitulem „Jak Bůh proměnil generaci, u které bychom to nečekali, a jak to dnes může udělat znovu“. Dílo vypráví skutečný příběh Grega Laurieho, jeho setkání s hnutím hippies na přelomu 60. a 70. let a cestu k víře v Ježíše.

foto Dan Anderson

Audio pouze pro předplatitele

0:00 / 0:00

Film Jesus Revolution je zčásti lekcí z dějepisu o radikálních společenských změnách v 60.–70. letech 20. století a zčásti příběhem víry mladého dospívajícího chlapce z nefunkční rodiny, který v životě „hledá něco víc“.

Lekce z historie vás zavede na začátek 60. let do hnutí hippies. Mladí lidé se tehdy bouřili proti rigidní struktuře a konformitě 40.–50. let a hledali od ní osvobození. Znamenalo to život plný volné lásky, sexu a rokenrolu a hojné užívání všemožných drog. Mnoho členů hnutí hippies mířilo do San Franciska (zejména do čtvrti Haight-Ashbury) a dále do Jižní Kalifornie. Protože však neexistovala žádná skutečná struktura ani zdroje, které by jejich životní styl financovaly, mělo hnutí krátký život. Mnoho mladých lidí se následně ocitlo v neutěšených životních podmínkách a vnitřním zmatku; a právě to vytvořilo podmínky pro vznik tzv. Ježíšova hnutí (Jesus Movement).

Shrňme dějovou linku filmu: Popisuje hledání mladého hipíka, který na přelomu 60. a 70. let hledá své místo a svobodu. Vede to nejen k „míru, lásce a rokenrolu“, ale uvádí to do pohybu nový kontrakulturní proud – tzv. Ježíšovo hnutí (Jesus Movement), které mění běh dějin.

Oba kazatelé se společně otvírají dveře skomírajícího sboru pro nečekaný zástup hippies.

Mladého Grega Laurieho (hraje ho Joel Courtney) vychovává matka Charlene (Kimberly Williams-Paisleyová), která zápasí s vlastními problémy. Greg a řada dalších mladých míří do slunné Jižní Kalifornie, do San Franciska, aby nově definovali, co je mír, pravda a volná láska, a užívali si svobody ve všech jejích podobách.

Greg se náhodou setkává s mladým hippie, charismatickým pouličním evangelistou Lonniem Frisbeem (toho hraje Jonathan Roumie, známý jako představitel Ježíše v seriálu The Chosen). Lonnie naváže přátelství s Chuckem Smithem (Kelsey Grammer), pastorem konzervativního společenství Calvary Chapel. Společně otevírají dveře skomírajícího sboru pro nečekaný zástup mladých hippies. Nově nalezená vzájemná láska skrze Krista a obrat ve víře vedou k největšímu duchovnímu probuzení v americké historii, k tzv. Ježíšově revoluci. Ta mj. položí základy i křesťanské rockové hudbě. Z kontrakulturního hnutí hippies se tak stává skutečné probuzení, které mění jejich svět.

Ježíšovo hnutí pomůže mladému Gregovi Lauriemu najít to, co hledal, když vnímal, že „v životě musí jít o něco víc“. Jeho cesta k víře je ve filmu dobře vystižena, stejně jako role, kterou v jeho hledání Ježíše sehráli oba kazatelé, Chuck Smith a Lonnie Frisbee. Jeho bouřlivá cesta ho nakonec dovede k tomu, že najde přítelkyni na celý život a svou pozdější manželku Cathe Martinovou (Anna Grace Barlowová) a sám se stane pastorem jednoho z největších sborů v Kalifornii – Harvest Christian Fellowship (s kampusy – tedy jakýmisi „stanicemi“ – Riverside a Orange County v Kalifornii a Harvest Kumulani na Maui na Havaji).

Film výstižně vykresluje hnutí hippies i životní podmínky a zklamání, které mezi mladými panovalo po jeho rozpadu a díky němuž se pro ně stalo Ježíšovo hnutí tak přitažlivým. Příběh jistě nadchne křesťanské publikum, ale pravděpodobně zaujme i ty, kteří se filmům o víře spíše vyhýbají.

Osobně jsem se ze začátku k filmu stavěl vlažně. Obával jsem se, že to bude další hollywoodské zpracování příběhu Ježíše a jeho následovníků. To se změnilo, když jsem ve sboru Harvest Kumulani, který s manželkou navštěvujeme, slyšel skutečného Grega Laurieho (dnes hlavního pastora sboru) mluvit o tom, proč o svém příběhu napsal knihu. Myslím, že jeho nadějí a hlavním záměrem bylo dotknout se strun v srdcích nás všech, zejména mladých lidí, kteří se zmítají ve zmatku. Zdá se, že to, co mnoho mladých lidí prožívá dnes, se podobá době, kdy vzniklo hnutí hippies. Jak říká Greg, „možná jsou podmínky zralé pro další Ježíšovu revoluci“.

Vydali jsme se tedy se ženou do kina a koupili jsme si knížku, abychom obojí mohli porovnat. Přestože má film na některých místech tendenci oproti knize „doplňovat mezi řádky“, je dobře natočen a Gregovo mládí zobrazuje docela věrně. Jde tedy o pravdivý příběh a herecké výkony jsou natolik přesvědčivé, že máte až pocit, že jste přímo „u toho“. Pravda, hollywoodská verze je značně zjednodušená, ale víceméně se drží reality.

Snímek Jesus Revolution ukazuje církevní vedoucí, kteří nedělali správná rozhodnutí, kteří měli odhodlání, ale neměli pověření, kteří si o sobě mysleli příliš mnoho... Film odkazuje i na současnou společnost a naznačuje, že to, co se stalo před desítkami let, může připomínat podobné chyby, kterých se dopouštíme dnes.

Jaksi mezi řádky zní, že k podobnému Ježíšovu hnutí může dojít znovu, pokud se budeme řídit biblickou výzvou „milovat jeden druhého“. Aniž by to kdokoli ve filmu vyslovil, diváci pochopí, že jediným způsobem, jak zacelit hluboké kulturní a politické rozpory, je přestat soudit a začít milovat. Protože to je Ježíšova ces

Robert D. Stenner, překlad Kateřina Coufalová


Jesus Revolution, 2023, Lionsgate; režie: Jon Erwin, Brent McCorkle; scénář: Jon Erwin, Jon Gunn; 120 minut; viz www.jesusrevolution.movie

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné