Sýrie: Křesťanská komunita se obává budoucnosti
Od pádu syrského režimu 8. prosince čelí křesťané v Sýrii „nejisté a nebezpečné budoucnosti“ pod nadvládou islámských povstaleckých sil vedených organizací Hajját Tahrír al-Šám (HTS), varovala skupina pro lidská práva International Christian Concern (ICC). Menšinové křesťanské obyvatelstvo, jehož počet se v důsledku dlouholeté občanské války výrazně zmenšil, se nyní potýká s obavami ze stupňujících se hrozeb a omezení.
Od doby, kdy Hajját Tahrír al-Šám ovládl 30. listopadu Aleppo, mnoho křesťanů uprchlo a zanechalo za sebou malou, ale odhodlanou skupinu snažící se udržet svou víru a tradice.
„Křesťané, jejichž kořeny sahají téměř dvě tisíciletí zpět, nyní čelí nejisté a nebezpečné budoucnosti,“ uvedl prezident ICC Jeff King pro deník The Christian Post.
Podle Catholic News Agency byla mj. zablokována dálnice mezi Damaškem a Aleppem. Mezi oběťmi při pokusu o útěk z města je také křesťanský lékař Arwant Arslanian, který byl zabit střelbou odstřelovačů, informovala facebooková stránka organizace Armenians of Syria. Na aleppské silnici uvízl také autobus s mladými křesťany, kteří později našli útočiště v syrské pravoslavné arcidiecézi. Mnoho křesťanských vedoucích ve městě zůstalo a poskytují duchovní i praktickou podporu svým komunitám. Mezi nimi je například syrský pravoslavný metropolitní biskup Mor Boutros Kassis nebo františkánský otec Bahjat Karakach.
Islamistická frakce HTS, jež je považována za odnož Al-Káidy, se zavázala chránit všechny civilisty včetně křesťanů. „Aleppo se svou dlouhou historií kulturní a náboženské rozmanitosti bylo vždy místem setkávání civilizací a kultur a zůstane jím i nadále,“ prohlásil pro Al-Monitor vůdce Abú Muhammad Džulání.
Mezi aleppskými křesťany, kterých je oproti stovkám tisíc před začátkem syrského konfliktu v roce 2011 nyní přibližně 30 tisíc, navzdory ujištěním přetrvávají obavy. Jak poukázala švýcarská skupina Christian Solidarity International (CSI), „ideologie a historie HTS dávají náboženským menšinám v Aleppu vážný důvod k pochybnostem o těchto slibech“. HTS se často zaměřuje na křesťany v celé Sýrii, kde provádí násilné útoky a únosy, opakovaně zabíjí křesťanské civilisty a zabavuje jejich majetek, vysvětlila CSI.
Křesťanská komunita v Aleppu se v minulosti přidala na stranu syrské vlády, kterou prezident Bašár Asad postavil do role ochránce menšin. Převzetí moci povstalci představuje dramatický posun a oživuje vzpomínky na pronásledování v době vlády Islámského státu nad některými částmi Sýrie. Před svou porážkou v roce 2019 se IS systematicky zaměřoval na křesťany, ničil kostely a podílel se na masových únosech.