Přehled článků Život a vztahy mládež anorexie psychologie

Ptáme se lékaře: Hrozí naší dceři anorexie?

Jak máme přistupovat k dospívající dceři, která má pocit, že je tlustá a začíná se hlídat v jídle? Bojíme se, aby nesklouzla do anorexie. (H. N., Znojmo)

ilustrační foto Elena Leya, Unsplash

Audio pouze pro předplatitele

0:00 / 0:00

Příčiny anorexie nejsou zcela objasněny, ale je známo mnoho faktorů, které se na jejím vzniku podílejí. Kult krásy a úspěchu spojený s vlivem sociálních sítí a médií vytváří na děti a dospívající enormní tlak a poškozuje jejich psychiku především v oblasti sebepojetí a vnímání vlastní hodnoty. Na to, zda se porucha rozvine, mají výrazný vliv i některé osobnostní faktory, zejména schopnost zvládat stres, zpracovávat negativní emoce a komunikovat o problémech. Častým rysem bývá perfekcionismus. Spouštěčem mohou být i větší změny, které pro dítě v citlivém období představují psychickou zátěž (např. stěhování, přestup na jinou školu), nebo různá traumata (např. šikana, sexuální obtěžování).

Nejde tedy jen o váhu a jídlo, problém je komplexnější. Pokud jste si u své dcery všimli, že více řeší svoji postavu a začíná se hlídat v jídle, je třeba být vnímaví a citlivě vyhodnocovat situaci. Popovídejte si s ní o tom, jakou má představu o zdravém jídelníčku a životním stylu vůbec, jak by o sebe chtěla pečovat, čeho si na sobě cení a co ji naopak štve. Možná zjistíte, v čem potřebuje podpořit a co ji trápí. Nutit dceru do jídla, domlouvat či vyhrožovat nepomáhá, protože to, co řeší, se hluboce dotýká její sebehodnoty. Také je třeba se vyvarovat komentářů o její postavě a vzhledu. Zejména tatínkové občas nechápou, že i humor v této oblasti je pro dospívající dceru zraňující. Odpusťte si věty typu „už je z tebe ženská“, „pár kilo navíc ti sluší“ nebo „když jíš tolik čokolády, tak se nediv“.

Co mohu jako rodič dělat:

  • vytvářet harmonické a otevřené prostředí
  • nevyžadovat perfektní výkony, naopak pomáhat dceři pochopit, že dělat chyby je normální
  • nedělat ze vzhledu a jídla středobod života, ale zároveň ji podpořit v tom, aby vypadala dobře a moderně (oblečení, účes atd.)
  • pěstovat zdravé návyky v rodině (pokud maminka pořád drží diety, dceři to bude připadat normální)
  • podpořit ji v jejích zájmech – je důležité, aby se život dítěte a dospívajícího netočil jen kolem školy a učení, a to i za cenu, že nebude mít tak skvělý prospěch
  • povídat si, dělat si na ni čas

Pokud vidíte nějaké známky toho, že se porucha rozvíjí nebo již rozvinula (výrazně zhubla, pořád se váží, hned po jídle odchází na toaletu, přehnaně cvičí, zvrací, izoluje se), je třeba vyhledat odbornou pomoc. Doporučuji např. www.anabell.cz nebo www.adicare.cz. Nemocní anorexií své problémy často popírají či bagatelizují a léčbu odmítají. V takovém případě můžete navštívit terapeuta vy sami a poradit se, jak postupovat.


MUDr. Petra Mizurová se věnuje psychoterapii v rámci Křesťanského terapeutického centra a vyučuje na ETS. Je členkou KS Praha.

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné