Jiří Unger: Táto, dáš to!
Americký sociální psycholog Jonathan Haidt ve své knize „Úzkostná generace“ tvrdí, že dětství se nenávratně změnilo. Přestalo být formováno hrou venku, neorganizovaným časem, kdy děti mohly dělat někdy i nebezpečné věci, učily se odhadovat riziko, řešit vztahové konflikty i strategie s kamarády tváří v tvář.

Audio pouze pro předplatitele
Dětství se do velké míry digitalizovalo a mozek, komunikace, vztahy, vzory, sny a hodnoty jsou formovány displeji přístrojů, které sofistikovaným způsobem kolonizují čas a pozornost našich dětí, a nakonec i náš čas na ně a s nimi. Již nemáme teenagery, ale screenagery. Má to ohromné dopady na psychické zdraví našich dětí, jejich odolnost, schopnost udržet pozornost, na jejich spánek, schopnost číst, obezitu, pocit osamělosti a sociální izolace (i přes obrovskou elektronickou interakci). Enormní množství času, které by mohly využít jinak, vyletí digitálním komínem.
Je otázka, co v tom můžeme udělat jako rodiče nebo jako církev. Ta v této oblasti může udělat mnoho, protože individuální terapeutická péče nejenže nemá dostatečné kapacity, ale začíná se pod tlakem aktuální potřeby hroutit. Mnoha terapeutům hrozí vyhoření nebo již dávno vyhořelí jsou. Přesto mám pocit, že řešíme spíše symptomy a následky než skutečné příčiny.
Věřím, že se digitálnímu světu nevyhneme a nemá ...
Celý článek je dostupný pouze pro naše předplatitele.
Máte-li předplatné, PŘIHLASTE SE.
Nemáte aktivní předplatné? Objednejte si ho.