Je to moje vina? Z deníčku matky psychicky nemocného dítěte
3. října. Telefonovali nám z nemocnice. Naše dítě hospitalizovali. Prý jako „pokus“. Myslím, že vím, co se tím myslí, ale pořád si chci myslet, že se pletu. Další dny ubíhají trochu jako ve snu. Někdy je překvapivě snadné držet se pohromadě, někdy mám pocit, že se mi všechno sype pod rukama. V noci koukám do stropu a přemýšlím, co se vlastně stalo, kde jsme co udělali špatně, že naše dítě usoudilo, že už nechce žít. Přicházím na čím dál absurdnější situace: Mohlo to být kvůli tomu kopečku zmrzliny navíc, který jsem nedovolila? Pamatuju si ten smutný pohled v dětských očích... Rada, která pomohla: „Tohle je etapa, kterou projdeme spolu. Potřebujeme vědět, co teď dělat, a ne hledat, co se mělo udělat jinak a kdo za to může. Když přestaneš spát a utopíš se ve výčitkách, budeš za chvíli taky ležet na nějakém oddělení, a to nepotřebujeme.“
Audio pouze pro předplatitele
8. října
Dítě je umístěno na dětské psychiatrii. Na pokoji je jich šest. Představa, že člověk, který se cítí mizerně, je nepřetržitě v jedné místnosti s pěti dalšími takovými, mě docela zneklidňuje. Když volá večer domů, zmiňuje, že jeho spolubydlící se opakovaně pokouší otrávit tím, co je v dosahu: Dnes pije sprchové gely a pojídá deodoranty. Prozatím nechci vědět víc.
Rada, která pomohla: „Buďte aktivní rodiče. Jezděte na návštěvy, volejte, ptejte se, chtějte vědět všechno o medikaci. Nesmí vzniknout dojem, že tam je dítě odložené. Je to důležité pro dítě samotné, ale i pro personál.“
15. října
Cítím se sama. Chtěla bych si o celé situaci s někým promluvit – ale s kým? A jak vůbec vyprávět svůj příběh, aniž bych odkrývala příběh dítěte, které si samo musí rozhodnout, jak a kdy a komu (a jestli vůbec) chce svůj příběh sdělovat. Částečně pomáhá, že funguju na autopilota: ráno vstát, obstarat děti, jít do ...
Celý článek je dostupný pouze pro naše předplatitele.
Máte-li předplatné, PŘIHLASTE SE.
Nemáte aktivní předplatné? Objednejte si ho.