Současné zprávy o vyvražďování křesťanů v Sýrii nejsou pravdivé
Na internetu se v posledních dnech šíří zprávy o masakru křesťanů v Sýrii. Podle Matthewa Barnese, zástupce organizace Open Doors pro Blízký východ, se však nezakládají na pravdě. Zmíněná tvrzení se objevila po vlně násilností v syrských pobřežních provinciích Latákíja a Tartús, která začala ve čtvrtek 6. března.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva bylo během dvou dnů zabito přes 1 000 lidí, z toho více než 700 civilistů. Ze všech zpráv však vyplývá, že téměř všichni zabití civilisté pocházeli z řad alavitských šíitů, kteří zůstávají z velké části loajální svrženému prezidentovi Bašáru Asadovi.
„Víme, že v oblasti, kde došlo k násilnostem, zemřeli čtyři křesťané. Víme, že jeden z nich byl zasažen zbloudilou kulkou. Nemáme žádné důkazy o tom, že by někdo z nich byl zabit kvůli své víře,“ uvedl Barnes pro Evangelical Focus.
Zpráva o „masakru“ a „genocidě“ křesťanů se rozšířila ještě tentýž víkend. Lidé na sociální síti X na to rozzlobeně reagovali. „Proč žádné rozhořčení ze strany vlády a mainstreamových médií?“ napsal jeden uživatel. „Od čtvrtka bylo zabito více než 1000 křesťanů, a nikoho to nezajímá!“ Dokonce i Elon Musk, generální ředitel společnosti X, se do toho vložil a zeptal se: „Tohle se stalo?“
Podle Barnese „z toho plyne poučení, že musíme předpokládat, že vše, co se objeví ve zprávách, nebo dokonce na sociálních sítích, uvidí vlády a další ozbrojené skupiny. A to může mít hrozné následky pro křesťanské obyvatelstvo, které s těmito fámami pravděpodobně nemá nic společného“.
Barnes upozornil, že ačkoli bylo násilnostmi dotčeno jen velmi málo křesťanů, již nyní mají negativní dopad na náladu v tamní církvi. „V posledních letech uprchly ze Sýrie statisíce křesťanů. Obávám se, že pokud se podobné násilí stane běžnou záležitostí, čeká nás další velký exodus,“ dodal.