Boj o manželství ve sněmovně a v církvi
Poslanecká sněmovna v posledních měsících řeší, co označovat slovem manželství. Je to jen svazek muže a ženy, nebo to má být i vztah lidí téhož pohlaví? Jak vleklá jednání sněmovny nakonec dopadnou, se dá těžko odhadnout. Otázky kolem LGBT+ ovšem nerozdělují jen poslance, ale i lidi, kteří se hlásí ke křesťanství.

Audio pouze pro předplatitele
17 osobností z různých církví v této souvislosti vystoupilo na konci června s Výzvou k odvolání Aliance pro rodinu (Alipro) „ze struktur státu“. (Alipro je spolu s mnoha dalšími zastoupena v jedné pracovní skupině – tedy poradním orgánu – ministerstva práce a sociálních věcí.) Autorem textu je evangelický farář Jakub Helebrant, člen dua youtuberů Pastoral Brothers. Z Výzvy se po pár dnech stala petice. V textu stojí, že se Alipro snaží dosáhnout cílů, které odporují hodnotám, jako je porozumění, empatie a sounáležitost mezi lidmi.
Proti činnosti Alipro je v závěru uvedeno pět námitek, které jsou ale jen obecné, takže je při věcném rozhovoru nejde pokládat za bernou minci. Výzva je však dobře mířeným tahem, který dokáže sjednotit sympatizanty a získat některé neinformované nezainteresované. Nelze ji však pokládat za pokus o vážný rozhovor.
7. července bylo zveřejněno Prohlášení zástupců českých církví k manželství (viz např. www.svetviry.cz). Oproti sedmnáctičetné „smetánce českého progresivního kléru“, která přišla s Výzvou, podepsalo Prohlášení více než 60 reprezentantů církví včetně nejvyšších vedoucích 12 českých denominací. Výzvu podepsali také žijící emeritní vedoucí církví (chybí mezi nimi Dominik Duka), dále předseda ČEA, členové UžV KMS, představitelé církevních řádů, pět evangelických farářů, desítka římskokatolických biskupů a další vedoucí.
Prohlášení hájí rodinu jako smluvní vztah muže a ženy. Argumentuje jak biblicky, tak kulturně. Je věcné a stručné. Časová souslednost i sjednocení tak širokého církevního okruhu dává tušit, že Prohlášení je reakcí na Výzvu. S Výzvou se nedá polemizovat, protože v ní chybějí argumenty. Iniciátoři tohoto širokého, od pádu komunismu možná nejširšího mezidenominačního konsenzu u nás si ale patrně uvědomili, že hlas 17 individualit může budit dojem, že jde o reprezentativní hlas církve.
Jsme svědkem boje o veřejné mínění i o to, jaká u nás bude situace rodin v budoucnosti. Přes 16 tisíc podpisů pod textem Výzvy (k 16. 8.) ukazuje, že liberální křesťanské kruhy (ovšem, s pomocí lobby LGBT+) dokážou dosáhnout k relativně vysokým číslům. Je dobře, že čeští křesťanští vedoucí na demagogický text bez faktických argumentů reagovali s dostatečnou distancí a rozvahou a že přinesli neagresivní, dobře odůvodněný konsenzus.
Ing. arch. Tomáš Dittrich je redaktorem Života víry.