Zemřel Jimmy Carter – politik, který „žil vírou“
29. prosince 2024 zemřel ve věku 100 let bývalý prezident Spojených států amerických James (Jimmy) Carter.
James Earl Carter Jr. vyrůstal v rodině farmáře v jižanském americkém státě Georgia, kde navštěvoval baptistickou církev Southern Baptist church.
V letech 1970–1975 působil jako guvernér ve svém rodném státě Georgia a bojoval za rasovou rovnoprávnost. Ve své úspěšné politické kariéře pokračoval, v roce 1974 oznámil svou prezidentskou kampaň za Demokratickou stranu a následné volby roku 1976 vyhrál.
Carter, který byl celý život aktivním křesťanem, se tak stal 39. prezidentem Spojených států amerických a svou křesťanskou víru a zásady i během svého působení veřejně vyznával. Během výkonu funkce musel čelit několika složitým situacím, jako byla stagnující ekonomika, vysoká inflace, ropná krize nebo revoluce v Íránu a následné zajetí amerických rukojmí, které vedly k tomu, že ho někteří jeho odpůrci začali vnímat jako slabého. Dalším podnětem ke kritice byl Carterův liberální postoj k umělým potratům, jež odmítl zakázat. To vše napomohlo jeho porážce v následujících prezidentských volbách roku 1980, v nichž ho na postu prezidenta nahradil republikán Ronald Reagan.
Po svém odchodu z Bílého domu se Carter nadále věnoval boji za lidská práva a sociální práci. Roku 1982 založil organizaci The Carter Center, která se snaží prosazovat demokracii, řešit konflikty a zabraňovat šíření nemocí. Carterovo křesťanské vyznání „... mu dalo inspiraci a sílu zápasit o spravedlnost ve světě,“ říká Pavel Černý, který se s Carterem setkal v 90. letech na misijním výjezdu do Ugandy.
Carter během svého života zprostředkoval mnoho mírových jednání a aktivit, např. vyjednal smlouvy mezi Izraelem a Egyptem, zasadil se o dohodu se Sovětským svazem ohledně omezení jaderných zbraní nebo pomáhal prosadit lidská práva v Ugandě či Rhodesii. Za tuto činnost byl roku 2002 oceněn Nobelovou cenou míru.
Známý byl také pro svou učitelskou činnost v nedělní škole pro dospělé v Georgii, kterou navštěvoval i v době, kdy mu byla diagnostikována rakovina. O životě s Bohem, víře a morálce napsal přes 30 knih, mezi které patří např. Život ve víře, Ženy, náboženství, násilí a moc nebo Sršní hnízdo.
Dosluhující prezident USA Joe Biden označil Jimmyho Cartera za „vzor toho, co znamená žít život smysluplný a účelný, život plný zásad, víry a pokory“.
Carterův „život a jeho významná práce zaslouží vzpomínku a poděkování Pánu Bohu za politika, který ... ze svého vztahu ke Kristu cele žil a z něj také sloužil své zemi i světu. Do veřejného života vnášel čestnost, spravedlnost a pravdomluvnost,“ vzpomíná Pavel Černý.