Přehled článků Střípky všední život zamyšlení mysl

Na detailech nezáleží

Jsou všude kolem nás. Záleží, jak se díváme na svět. Někdo je nevidí vůbec. Pro někoho jsou nezbytně důležité. Vezměme si například mistra faktů, slavného detektiva Sherlocka Holmese. Pro něj byla právě citlivost vůči detailům základem pro vyřešení snad všech jeho kriminálních zápletek. Pokud by detaily přehlížel, milovníci detektivních příběhů by měli poloprázdné knihovničky.

ilustrační foto Kevin Bergen, Unsplash

Když jsme si po svatbě s manželem zařizovali byt, neměli jsme mnoho finančních prostředků. Na jeden nákup jsme se vypravili do jistého nákupního centra. Zpátky jsme si odváželi jen několik skutečně důležitých věcí, zato ale spoustu deček, polštářků, svíček, prostírek, váziček, obrázků, rostlin a podobných „nepodstatných“ věcí. Někteří mí prakticky založení blízcí nad takovým nákupem kroutili hlavou a říkali: „Takových nesmyslů! Nejdřív si pořádně našetřete na důležité věci jako koberce nebo skříně!“

Jaké ale bylo jejich překvapení, když přišli na první návštěvu do našeho skromně, ale útulně zařízeného bytu! Najednou se předháněli ve chvále, jak je jim u nás příjemně. Našli u nás sice jen základní kusy nábytku, takže měli na čem sedět a kam si položit hrnek s kávou, ale jinak poloprázdnou místnost dotvářela spousta barevně a stylově sladěných detailů, které dolaďovaly příjemnou a teplou atmosféru domova.

Náš smysl pro detail má svůj původ v Božím srdci. Představuji si Pána Boha, s jakou láskou promýšlel a tvaroval své geniální dílo v prvních šesti dnech. Vidím ho při práci, jak promýšlí ten nejdokonalejší úhel a jak užívá to nejlepší světlo, aby vynikly i ty zdánlivě zbytečné drobnosti, kterými nás obklopil. Pestré vzorce motýlích křídel. Jemné klokotání lesního potůčku. Všechny barvy duhy.

Bůh se o detaily zajímá dodnes. Zajímá ho i ta nejskrytější a nejdrobnější touha v mém srdci. Ví o tom, jak se těším, až přijdu po těžkém dni domů a naložím se do voňavé horké vany. Když si mu postěžuji, že zase nemůžu najít klíče, nemávne rukou a neřekne: „Teď nemám čas, protože řeším krizi na Blízkém východě.“ Jsem pro svého Boha důležitá. I se všemi detaily, ze kterých se skládá můj život.

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné