Přehled článků Téma vztahy manželství

Čtyři stupně rozpadu manželství očima pastoračního poradce

Jako rodinná terapeutka a pastorační pracovnice jsem doprovázela několik desítek párů či jednotlivců, pro které byl jejich manželský vztah tak nežitelný, že začali zvažovat rozvod. Každý z příběhů byl jedinečný a originální, ale přesto měly některé rysy podobné: chaos, bolest, nejistotu, ztrátu bezpečí, ztrátu kontroly, nedůvěru, touhu po úlevě, zažívání zrady...

Ilustrační foto Christopher Lemercier, Unsplash

Audio pouze pro předplatitele

0:00 / 0:00

Nastudovala jsem několik teorií zabývajících se vývojem manželského vztahu a procesy, jejichž nezvládnutí může vyústit do konce společného spolužití. V praxi pak byla většina trajektorií vztahů předvídatelná, ale byla jsem svědkem i několika vztahů, které doslova povstaly z popela a byly znovu vybudovány díky Boží milosti. Nebo díky síle, kterou jeden z partnerů dostal od Boha a dozrál natolik, že se rozhodl ve vztahu zůstat a přijmout nezměnitelné.

Jedním z konceptů, které mi pomáhají diagnostikovat vztah, jsou čtyři stadia manželského vztahu podle Philipa Guerina. Do popisu jednotlivých stadií si dovolím vložit terminologii vypůjčenou od Michaela Emleta, který vidí v každém křesťanu tři identity. Vidí ho jako svatého (míní tím identitu Božího dítěte), hříšného (zápasícího se svým hříchem) a trpícího (v důsledku hříchu druhých a porušenosti tohoto světa). Biblickým příkladem je apoštol Pavel, který takto vidí věřící v Korintu ve svém prvním listu do jejich sboru.

P ...

Mohlo by vás také zajímat

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné