35 let KMS: Chavda, Ryder, Graham...
Pro Křesťanskou misijní společnost byly evangelizace na začátku hlavními akcemi. Misie, kterou dodnes nese v názvu, byla tehdy vnímána jako nejdůležitější jednotící myšlenka pro spolupráci českých křesťanů.

Audioverze bude k dispozici v nejbližších dnech.
Již v letech 1988 a 1989 pořádala evangelizace organizace, ze které KMS vznikla, Místní odbor Kostnické jednoty v Praze 7. Řečníky byli evangelisté domácí i z ciziny, např. švédský evangelista Rune Brännström a Američan Mahesh Chavda.
Satelitní kampaně s Billym Grahamem byly technicky náročné, psal o nich i odborný tisk.
Krátce po vzniku KMS následovala v březnu 1990 týdenní evangelizační kampaň s australským evangelistou Stevem Ryderem v házenkářské hale v pražském Edenu. Hala měla kapacitu 1200 sedících osob. Ryder vedl lidi k obrácení a modlil se za nemocné. Mezi uzdravenými byl Roman Kollár z Mimoně, který po modlitbách začal chodit bez berlí. Jeho příběh včetně fotografií z akce přinesl deník Večerní Praha, což vzbudilo obrovský ohlas. V posledních dnech kampaně pak na sebe navazovalo několik shromáždění, končilo se po půlnoci. Stejně nakonec nemohli být uspokojeni všichni zájemci. Fronty lidí, kteří během jednoho shromáždění venku čekali, aby se dostali na to příští nebo popříští, byly dlouhé desítky metrů.
V letech 1990 a 1991 se uskutečnily další dvě evangelizační kampaně v pražském Edenu, tentokrát v hokejové hale, která pojala trojnásobný počet účastníků. První kampaň vedl opět Steve Ryder, druhou Mahesh Chavda. Zájem o slyšení evangelia i o uzdravování na základě víry byl tehdy obrovský.
Uzdravení byla zaznamenávána, některá byla potvrzena i lékařsky. Po třičtvrtě roce obeslal Život víry 200 účastníků Chavdovy evangelizace, u kterých došlo k uzdravení. Odpověděla přibližně čtvrtina. Z 55 uzdravení bylo devět úplných a stálých, u 14 respondentů došlo k výraznému zlepšení, 11 z nich popisovalo zlepšení částečné, u 20 byl stav stejný jako před modlitbami a ve čtyřech případech se zdravotní stav zhoršil. V Životě víry 1991/5 vyšla podrobnější zpráva včetně svědectví jednotlivých uzdravených.
Událost srovnatelná s olympiádou
V roce 1993 proběhla celosvětová satelitní evangelizace Pro Christ s evangelistou Billym Grahamem. V České republice ji koordinovala KMS. Tehdejšího i současného tajemníka KMS Lubomíra Ondráčka jsme se zeptali, proč si Billy Graham Evangelistic Association (BGEA) pro organizaci kampaně v ČR vybrala právě KMS. „BGEA oslovila Českou evangelikální (tehdy ještě „evangelickou“ – pozn. red.) alianci, jejímž členem se KMS nedávno předtím stala,“ sdělil nám Lubomír Ondráček. „ČEA v té době neměla aparát schopný takovou akci zajistit. Byl jsem pozván na setkání ohledně přípravy a tam padlo rozhodnutí, že hlavní technickou organizaci převezme KMS. Celou akci připravoval Národní koordinační výbor, kde jsem byl zvolen za národního koordinátora.“
O dva roky později na Pro Christ navázala opět celosvětová a satelitní Global Mission s Billym Grahamem. KMS pokračovala v koordinaci akce v Česku. Ve dnech 16.–18. března 1995 slyšely evangelium miliony lidí ve 185 státech světa. Přenosových míst bylo na 3000. „V ČR jsme každý den mezi 1:00 a 6:00 nahrávali signál z Portorika,“ psal Lubomír Ondráček v tehdejším Životě víry, „potom jsme videokazety rozeslali autobusy do jednotlivých míst. Večer jsme přijímali zprávy z míst konání a kolem 23:00 jsme faxem zasílali do angličtiny přeloženou zprávu do Portorika.“ Na šesti místech u nás slyšelo kázání Billyho Grahama celkem 7280 lidí. Na evangelizacích v 90. letech uvěřili i někteří dnešní vedoucí v církvi.
Lubomír Ondráček po letech vzpomínal, jak se omlouval evropskému koordinátorovi, že vrací jednu ze šesti promítaček s prasklou žárovkou. V ČR se tenkrát taková sehnat nedala. On se zasmál a řekl mu: „Vy jste vrátili alespoň všechno, co jste si půjčili.“ Některé země totiž vrátily jen část vybavení.
„Silný byl zážitek z přípravného setkání místních školitelů kurzu Život a svědectví křesťana,“ vypráví Ondráček. „Možná poprvé se sešli kazatelé z různých církví, aby se společně učili, jak učit zvěstovat evangelium a vychovávat učedníky.“
Lubomíra Ondráčka jsme také požádali, aby srovnal spolupráci církví na Pochodech pro Ježíše (viz ŽV 2025/4) a na evangelizacích Pro Christ a Global Mission. „Spolupráce byla výborná,“ uvedl. „Zapojení bylo skutečně široké na úrovni národní i na úrovni jednotlivých měst. U misií s Billym Grahamem to bylo složitější po technické stránce, protože satelitní přenos byl na úrovni olympiády (v ČR o něm psal i odborný tisk). Také organizace převozu promítaček apod. byla náročná.“
V novém tisíciletí postupně přestával být o masové evangelizace v naší oblasti Evropy tak silný zájem. Církev hledala další cesty, jak Dobrou zprávu předávat. Kdo ale některou z popsaných evangelizací zažil, těžko na ni zapomene. Možná čas podobných setkání ještě přijde.