Vilém D. Schneeberger: Zdobíte vánoční stromek?
Pohané si už v dávných dobách o zimním slunovratu připomínali zelenými ratolestmi vítězství jara nad zimou. Staří Egypťané měli ve zvyku přinášet v nejkratším dnu roku do svých domovů palmové větve. Číňané měli podobný zvyk. Vikingové věřili, že zeleň stromů byla zaslíbením, že po zimě opět přijde jaro. Římané o saturnáliích zdobili stromy svíčkami a různými ozdobami. Ve Francii a v Anglii krášlili stromy ovocem na počest božstev úrody. Ale co to vše má společného s vánočním stromkem?
Audio pouze pro předplatitele
V Bibli vánoční stromek není. Pokud jej hledáme např. v Jr 10,3n, jsme na špatné stopě. Zde se jedná o „nicotné výrobky lidských rukou, jimž člověk prokazuje božskou úctu“. A nikdo přece nestaví a nezdobí vánoční stromek, aby ho takto uctíval!
Vánoční stromek je názorným symbolem. Otázkou je, co nám připomíná.
Ani v Novém zákoně vánoční stromek nenajdeme. Proto řada církví, sborů, kazatelů, křesťanů odmítá stromek jako „nebiblický“. Někteří dokonce odmítají slavit Vánoce jako takové. Nelze totiž stanovit datum Ježíšova narození na určitý den, a tak si připomínat toto „výročí“.
Jak tedy vznikl současný způsob slavení Vánoc, který máme tak spojený se stromečkem?
Legendy a skutečná historie
Zvyk stavět vánoční stromek je opředen legendami. Podle jedné z nich vděčí vánoční stromek za svůj vznik irskému opatu Kolumbánovi. Ten byl o zimním slunovratu roku 573 v Burgundsku, kde domorodí obyvatelé uctívali starobylou jedli jako modlu. K ...
Celý článek je dostupný pouze pro naše předplatitele.
Máte-li předplatné, PŘIHLASTE SE.
Nemáte aktivní předplatné? Objednejte si ho.