V Nepálu roste náboženský nacionalismus
Po 15 letech sekulární demokracie se Nepál, bývalá hinduistická monarchie, začíná opět potýkat s náboženským extremismem. Dokladem toho je vlna útoků a omezení vůči křesťanům v posledních měsících. Za šířením nepřátelských nálad stojí např. Hindu Swayamsevak Sangh (HSS; Armáda hinduistického císaře), extremistická organizace sdružující hinduisty žijící mimo Indii.
Křesťan Kiran Thapa byl v březnu zatčen za modlitby za uzdravení lidí během návštěvy náboženské památky, chrámu Pašupatinath. Poté co byl z chrámu vykázán policistou a modlil se za dalšího člověka přímo na ulici, byl zatčen. Úřady ho propustily po 24 hodinách, když se Thapova manželka ohradila proti falešnému tvrzení vedení chrámu, že rozdával Bible.
Evangelista Sajan Šresta upozornil na dřívější incident, při kterém členové HSS nutili křesťany, aby roztrhali a pošlapali své Bible. Skupina se, až na jednoho, bránila, extremisté nicméně zabavené Bible naházeli na hromadu a zapálili.
V minulosti byli nepálští hinduisté mnohem méně agresivní vůči nehinduistům než jejich protějšky v Indii, uvedl pro Christianity Today Šresta. V týdnech před indickými národními volbami na konci dubna se však situace začala vyhrocovat. Podle deníku Kathmandu Post v Nepálu v současné době působí nejméně 100 hinduistických organizací.
„Plánujeme navštívit předsedu vlády a lidskoprávní organizace a upozornit je na tyto incidenty,“ řekl dále Šresta.
Navzdory vzestupu radikálního hinduismu ukazuje nepálské sčítání lidu z roku 2021 68% nárůst křesťanské populace za posledních deset let.