Mokon: Modlitby za mládež i za „srdce Evropy“
V sobotu 30. listopadu se sešla necelá stovka křesťanů z různých církví v modlitebně KS Praha, aby společně vzdali díky Bohu a přimlouvali se za aktuální témata v církvi, národě i ve světě. Organizátorem modlitebních konferencí Mokon je již desítky let Křesťanská misijní společnost (KMS).
Před zahájením modliteb zdůraznil v úvodu Petr Trantina nutnost podřídit se autoritě Božího slova. Po bloku chval, které celý den vedl Miroslav Bálek se svým týmem, uvedl Bohuslav Zapadlo modlitby za probuzení proroků a apoštolů v naší zemi. Podle něj jsou v církvi vedoucí, kteří vnímají povolání do těchto úřadů, ale je nutné, aby do něho vstoupili.
Po bloku modliteb popsal Dan Drápal (emeritní senior KS) změny v psychice a vnímání současných mladých lidí, jež jsou vypůsobeny vlivem mobilních telefonů a sociálních sítí. Doporučil v této souvislosti zájemcům o toto téma studie Gregoryho Christophera Lukianoffa a Jonathana Davida Haidta, ze kterých vycházel. Po modlitbách za mladou generaci uvedl Drápal ještě modlitby za přístup křesťanů k různým skupinám lidí, kterým zvěstujeme evangelium. Blok modliteb ukončil svým svědectvím Radek Pospíšil. Popsal zkušenost s projevy militantních křesťanů vůči Prague Pride. Povzbudil přítomné, aby homosexuálům projevovali lásku a úctu, i když s jejich životním stylem nesouhlasí.
Následně vedl Pavel Kutina přítomné v modlitbách za to, aby jako církev dokázala mladým lidem nabídnout Boží alternativu k tomu, co jim nabízí tento svět.
Na to navázaly přímluvy za rodiny. Účastníci žehnali rodičům, aby dokázali dětem předávat biblické hodnoty i v dnešní době, kdy nejsou zrovna populární. Lubomír Ondráček navázal tématem vztahů mezi manželi. Uvedl, že vedoucí ve službě manželským párů často řeší různé problémy a udílejí rady, co a jak dělat. Skutečným problém je však podle něj častá absence úcty jednoho partnera k druhému. Pokud chybí úcta, žádné praktické rady nefungují.
Lukáš Mixánek následně obrátil pozornost přítomných k 22. kapitole Zjevení a obrazu řeky života vytékající od Božího trůnu. Mixánek poukázal na důležitost uzdravení, které by mělo v církvi být na denním pořádku. Uzdravení je přímým důsledkem Boží přítomnosti a života, který od něj přichází. Když jsme plni Božího Ducha, tato řeka má vytékat z nás k druhým.
Uzdravit srdce Evropy
Odpolední program uvedl Petr Trantina pomocí alegorického obrazu z 16. století, mapy Europa regina. Obraz zachycuje Evropu jako ženskou postavu, jejíž srdce tvoří Čechy. Trantina k tomu poznamenal, že to, co se dělo v Čechách, vždy ovlivňovalo celou Evropu, a v současné době je proto potřeba, aby srdce kontinentu bylo uzdraveno. Poté následovaly modlitby za různé národy. Stejně jako z Čech vytékají řeky do různých světových stran, v minulosti vycházeli a mají vycházet nadále Boží služebníci a přinášet požehnání dalším zemím a národům. Světlana Vránová mj. popsala situaci v Bělorusku, které se kvůli dění na Ukrajině ocitlo v ústraní zájmu. Poukázala na to, že jakákoli opozice v Bělorusku trpí pronásledováním – jen od léta tohoto roku bylo uvězněno dalších 223 politických vězňů, mezi nimiž jsou i křesťané. Modlitby dále směřovaly také za křesťany na Ukrajině, v Rusku i v povolební Americe.
Závěr patřil modlitbám za spolupráci misijních organizací v naší zemi, propojení těchto aktivit s církví a povolání nových evangelistů. Zazněla rovněž některá prorocká slova, která během dne účastníci přijali.
„Vnímáme, že modlitba je mocným nástrojem, kterým můžeme měnit dění kolem nás tak, aby bylo v souladu s Boží vůlí,“ přiblížil záměr akce vedoucí kanceláře pořádající KMS Tomáš Růžička. „Rozcházeli jsme se občerstveni Boží přízní a inspirováni novými podněty pro naše modlitební životy,“ doplnil.