Mojmír Kallus: Kde se bere antisemitismus?
Izrael je od 7. října ve válce. V době, kdy budete tento text číst, už možná bude její horká fáze u konce, anebo naopak budeme svědky další eskalace. Průběh tohoto konfliktu je těžké předpovědět, a proto se chci věnovat souvisejícímu tématu, které je aktuální dlouhodobě.
Audio pouze pro předplatitele
Pogrom na Židy sice vzbudil vlnu solidarity, ale současně také prudký nárůst protižidovské nenávisti. Západními městy pochodovaly až statisícové davy s palestinskými vlajkami a hesly o osvobození Palestiny, které v tomto kontextu neznamenají nic jiného než volání po zničení židovského státu. V Německu se na budovách židovských institucí objevily hákové kříže a Davidovy hvězdy. V mnoha zemích dochází k násilným útokům na Židy a synagogy. Židé se v Evropě ani v Americe necítí bezpečně.
Mezinárodní instituce vzniklé proto, aby zabránily „barbarským činům urážejícím svědomí lidstva“, jak stojí v preambuli Všeobecné deklarace lidských práv, jen potvrdily svou šokující jednostrannost. Ani dva měsíce po spáchání masakru se v OSN nepodařilo prosadit ani jednu rezoluci jmenovitě odsuzující Hamás, zato zaznívají výzvy k vyšetření „válečných zločinů“ – Izraele. Pracovníci Červeného kříže, místo aby navštívili unesená rukojmí a dodali jim potřebné léky, na schůzce s jejich zoufalými pří ...
Celý článek je dostupný pouze pro naše předplatitele.
Máte-li předplatné, PŘIHLASTE SE.
Nemáte aktivní předplatné? Objednejte si ho.