Křesťané tvoří téměř polovinu světových migrantů
Podle studie Pew Research Center zveřejněné 21. října, je mezi 280 miliony přistěhovalců na světě větší podíl křesťanů, muslimů a židů než v celé populaci.
„Vidíme, že migranti přicházející do míst, jako jsou USA, Kanada, západní Evropa, a jsou více nábožensky založení – zejména pokud jde o křesťanství – než rodilí obyvatelé těchto zemí,“ řekla vedoucí výzkumu Stephanie Kramerová.
Magazín Christianity Today píše, že křesťanů je asi 30 % z celé světové populace, a přitom (podle údajů z roku 2020) tvoří 47 % světových migrantů. V případě muslimů je to 29 % migrantů, ale 25 % světové populace. Židé zastoupení v populaci pouze 0,2 %, tvoří 1 % migrantů, jsou však nejčastěji migrující náboženskou skupinou. 20 % Židů na celém světě žije mimo svou rodnou zemi, zatímco křesťanů jen 6 % a muslimů 4 %.
4 % migrantů jsou buddhisté, což odpovídá celkové populaci, a 5 % je hinduistů ve srovnání s 15 % světové populace.
Podle Pew Research Center za posledních 30 let migrace předstihla růst světové populace o 83 %. Ačkoli lidé migrují z mnoha důvodů, včetně ekonomických příležitostí, shledání s rodinou a útěku před násilím nebo pronásledováním, náboženství a migrace spolu často úzce souvisejí, uvádí zpráva. U migrantů směrujících do USA je mnohem větší pravděpodobnost, že mají náboženskou identitu, než u obyvatel narozených ve Státech obecně.
Příliv náboženských migrantů může mít významný dopad na náboženské složení cílových zemí. V případě USA „přistěhovalci tak mírně brzdí sekularizaci“, doplnila Kramerová. Zatímco 30 % osob se zde označuje za ateisty, agnostiky nebo nábožensky neangažované, pouze 10 % migrantů do USA se hlásí k některé z těchto kategorií.