Přehled článků Aktuálně akce válka Izrael

„Je to jako Lidice.“ Do Prahy přijeli přeživší z kibucu Be’eri

Ve středu 20. 11. proběhl ve sboru Bratrské jednoty baptistů v Praze 3 diskusní večer se členy kibucu Be’eri, který byl z velké části zničený při loňském říjnovém útoku Hamásu na Izrael. O své svědectví se přijeli podělit dva z přeživších kibucníků Lior Alon a Jair Rotem.

Večer se členy kibucu Be’eri (foto Jitka Evanová)

Večer moderoval předseda výkonného výboru ICEJ ČR a viceprezident ICEJ pro zahraničí Mojmír Kallus. Česká pobočka ICEJ kibuc adoptovala téměř okamžitě po masakru a veškeré prostředky, které vybere, putují na pomoc obyvatelům kibucu či na jeho obnovu. Na pomoc kibucu Be’eri se soustředí i Židovský národní fond, jehož dva zástupci byli dalšími hosty večera. Kromě nich přijela z Brna také výkonná ředitelka českého výboru Židovského národního fondu Zoša Vyoralová.

Po představení hostů následovalo krátké video o historii i současnosti kibucu, který byl založen v říjnu roku 1946 na severozápadě Negevské pouště asi čtyři kilometry od Gazy a z původních 150 obyvatel se rozrostl na 1200 osob. Během 7. října do něj vnikly asi čtyři stovky teroristů, kteří zabili přes sto lidí a třicet dalších unesli (do dnešního dne se jich dvacet vrátilo v rámci dohod mezi Izraelem a Hamásem, sedm zemřelo a jejich těla jsou stále v Gaze, o třech nejsou žádné zprávy). Zničena byla asi polovina obydlí a mnoho společných prostor.

Kallus přiblížil jeden z důvodů české podpory kibucu: „Nám to něco připomnělo, a nebyl jsem sám, kdo ten nápad spontánně dostal, právě kolegové z Židovského národního fondu v ČR měli úplně stejnou myšlenku: ‚To je jako Lidice.‘“

Následně přítomní kibucníci hovořili o tom, jak útok prožili a přežili, a přidali rovněž několik příběhů svých sousedů a rodinných příslušníků. V sále jejich vyprávění tiše naslouchalo asi sto účastníků, kteří poté dostali příležitost klást dotazy. Těch nebylo málo. Lidé se ptali například na to, jak v kibucu funguje obrana, proč selhala armáda, kde vzali teroristé tolik zbraní či jak se členové kibucu vyrovnávají s prožitým traumatem.

Na závěr večera pozval místopředseda české pobočky ICEJ Radek Hejret přítomné starší sborů a Martu Srbovou z organizace Operace Ester, aby se za Izrael modlili. Účastníci si mohli kromě svědectví odnést také malou knížku, kterou napsala jedna z přeživších masakru, a „psí známky“ na řetízku s hebrejským nápisem „Mé srdce je drženo v zajetí v Gaze“ a anglickým nápisem „Bring Them Home Now!“ (Přiveďte je hned domů!).

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné