Arcibiskup Welby rezignoval. Vyšlo najevo, že neřešil násilí v církvi
Anglikánský arcibiskup Justin Welby rezignoval poté, co bylo odhaleno, že neřešil násilí v církvi. Ještě předtím veřejně podpořil sexuální vztahy mezi osobami stejného pohlaví, což vzbudilo odpor konzervativních anglikánů a britských evangelikálů.
Arcibiskup z Canterbury 12. 11. oznámil, že se „se svolením Jeho Veličenstva krále“ rozhodl rezignovat na svou funkci. Tento krok byl vyvolán rostoucím tlakem na jeho osobu poté, co minulý týden vyšlo najevo, že nepostupoval dostatečně důsledně v souvislosti se zprávami o „odporném“ zneužívání více než 100 chlapců a mladých mužů na křesťanských letních táborech, jež páchal John Smyth, advokát spojený s anglikánskou církví.
John Smyth se údajně 40 let dopouštěl „fyzického, sexuálního, psychologického i duchovního“ násilí vůči desítkám chlapců i mladých mužů jak ve Velké Británii, tak v Jižní Africe a v Zimbabwe. Své oběti mj. šlehal do krve prutem či holí. Zemřel v roce 2018 v době vyšetřování jeho případu. Podle nově zveřejněné zprávy anglikánská církev od července 2013 o zneužívání věděla „na nejvyšší úrovni“, avšak případ neřešila. Welbymu je dáváno za vinu, že se případem nezabýval, ačkoli to bylo jeho morální povinností.
„Pocit hanby za selhání církve“
Welby se obětem omluvil a ve svém prohlášení uvedl: „Když jsem byl v roce 2013 informován a bylo mi řečeno, že byla zpravena policie, mylně jsem se domníval, že bude následovat odpovídající řešení. Je zcela jasné, že musím za dlouhé a traumatizující období mezi lety 2013 a 2024 převzít osobní a institucionální odpovědnost.
Odstupuji ze své funkce s lítostí nad všemi oběťmi zneužívání. Posledních několik dní ve mně obnovilo dlouho pociťovaný a hluboký pocit hanby za historická selhání anglikánské církve. ... Věřím, že odstoupení je v nejlepším zájmu anglikánské církve, kterou velmi miluji a které jsem měl tu čest sloužit.
Modlím se, aby nás toto rozhodnutí nasměrovalo zpět k lásce, kterou má Ježíš Kristus ke každému z nás. Svůj nejhlubší závazek pociťuji především vůči osobě Ježíše Krista, svého Spasitele a svého Boha; toho, který nesl hříchy a břemena světa a který je nadějí každého člověka.“
„V rámci oddaného vztahu, ať už jakéhokoli“
Canterburský arcibiskup Justin Welby vzbudil kontroverze již v říjnu, kdy byl hostem populárního britského politického podcastu „The Rest is Politics“, kde byl dotázán i na svůj postoj ke vztahům mezi osobami stejného pohlaví. Odpověděl, že „veškerá sexuální aktivita by měla být v rámci oddaného vztahu ... ať už je heterosexuální, nebo homosexuální“. To zklamalo konzervativní příslušníky anglikánské církve. Globální společenství vyznávajících anglikánů (GAFCON) Welbymu vytklo, že „podporuje posvěcení hříchu“, což je v rozporu s Písmem a církevním učením. Vedoucí představitelé GAFCONu ho vyzvali k pokání. Další konzervativci ho vyzvali k rezignaci.
Tato situace ukazuje, jak je anglikánská církev v této otázce rozdělena. Generální synod anglikánské církve před rokem odhlasoval, že páry stejného pohlaví, které žijí ve stabilním, celoživotním vztahu, budou moci žádat o požehnání v rámci samostatné slavnostní bohoslužby (psali jsme zde). Mnoho anglikánů po celém světě, včetně zemí globálního Jihu, se však staví proti snahám vedení církve o potvrzení stejnopohlavních vztahů. GAFCON zastupuje 85 procent celosvětového anglikánského společenství a tvrdí, že tímto výrokem Welby popřel svůj slib, který složil při svém vysvěcení – tedy, že ‚bude předávat Kristovo učení tak, jak ho přijala anglikánská církev‘. Oficiální doktrína o manželství a sexualitě se totiž nezměnila.
„Arcibiskup z Canterbury sice tvrdí, že nezměnil nauku o manželství, ale prokazatelně změnil nauku o hříchu tím, že prosazuje posvěcení hříchu prostřednictvím Božího požehnání,“ uvedli představitelé GAFCONu ve svém oficiálním prohlášení.
Christianity Today, Christian Today, Christian Today, BBC News